top of page
  • Hilal Özipek

Oteller Google Ürünlerini Kullanarak Satışlarını Büyük Oranda Artırabilir


Google, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş büyük bir dijital platformdur. Misyonu dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmektir.


Google Nedir?


Google, hızla büyüyerek dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri haline gelen internet tabanlı hizmet ve ürünler geliştiren bir Amerikan teknoloji şirketidir. Genel olarak dünyada en yaygın arama motoru hizmeti olarak bilinir. Bunun yanı sıra şirket, birçok ürün ve hizmete sahiptir ve milyarlarca kullanıcının günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Gmail, Google Workspace, Google Haritalar, YouTube, Google My Business, Google Ads ve Google Analytics gibi çok sayıda ürün ve hizmet sunmaktadır. Ayrıca, güncel teknolojilere uyum sağlayarak son zamanlarda Bard adında bir yapay zekâ sohbet robotu kullanıma sunmuştur.


Otel gibi işletmeler için oldukça kritik bir yer tutan Google, ürünleriyle şirketlerin dijital dünyaya entegre olmasını sağlar. Ürünleriyle şirketlerin itibar yönetimi ve pazarlama yapmasına yardımcı olur. Bugün oteller için bu platformlarda olmak birçok açıdan gereklilik haline gelmiş durumdadır.


Misafir İletişimi

Birçok insan tatilleri için Google üzerinden arama yapıp fikir almaktadır ve oteller, arama motorlarını potansiyel misafirleri çekmek ve var olan misafirler ile iletişim kurmak için Google'ı kullanabilir. Google, otellerin yerel ve uluslararası müşterilere ulaşmalarını sağlar.


Reklam ve Otel Tanıtımı


Google uygulamalarıyla oteller, hedef kitlelerine yönelik reklam kampanyaları oluşturabilir ve ciddi oranda satışlarını artırabilir. Artan satışlar ise, otelin reklam bütçesini karşılar ve kâr elde etmesini sağlar. Oteller Google aracılığıyla tanıtımlarını iyi bir şekilde yapabilirler ve görünürlüklerini artırabilirler.


Veri Analizi


Oteller, şirketin sunduğu ürünler yardımıyla web sitelerinin performansını izleyebilir ve misafir tercih ve aramalarını analiz edebilirler. Otellerin Google platformları üzerinden elde ettikleri istatistik ve veriler, pazarlama stratejilerini optimize etmek ve satışları yükseltmek için önemli bir araçtır.


Otellerin Fayda Sağlayabileceği Google Ürünleri


1. Google My Business


Google My Business, işletmeler için profil oluşturma ve yönetme aracıdır. Otellerin misafir ilişkilerini yönetmelerine, içeriklerini ve Google’ daki otel bilgilerini güncelleyebilmelerine ve Google arama sonuçlarında görünümünü yönetmelerine yardımcı olur. Ayrıca oteller, daha geniş bir tüketici kitlesine ulaşabilir, itibarını, tanınırlığını ve satışlarını artırabilir.Ayrıca oteller aramalarda öne çıkmak için Google My Business üzerinden SEO optimizasyonu yapabilir. Otel hesaplarını güncel tutmak, otel hakkında daha detaylı bilgilere yer vermek, misafir yorumları almak ve geri dönüş sağlamak, mobil uyumlu bir arayüz oluşturmak, analizlerden faydalanmak ve yerel anahtar kelimeleri kullanmak SEO optimizasyonu için önemlidir.


2. Google AdsOteller için Google Ads kullanımı, dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Bu ürün otellerin Google’da reklam vermesini sağlayarak daha geniş bir tüketici kitlesine ulaşmasına yardımcı olur. İşletmeler, belirli anahtar kelimeleri hedefleyerek ve belirli coğrafi bölgeleri seçerek reklamlarının görüntülenmesini sağlar. Google Ads’ te çeşitli reklam verme seçenekleri bulunur. Bunlar:Pay Per Click Reklam Modeli:

Google Ads' in temel reklam modelidir. Bu modelde oteller, reklamlarının tıklamalarına ödeme yapar. PPC reklamlar, arama sonuçlarının üstünde veya yanlarında görünebilir. Bu reklam türü, bütçe kontrolüne olanak tanır ve kampanyaların anlık sonuçlarını ölçülmesine yardımcı olur.Display Marketing Uygulaması:

Display Marketing, görsel reklamları ve bannerları kullanarak hedef kitleye ulaşmayı amaçlar. Google Ads, birçok web sitesi ve uygulama üzerinde reklamların yayınlanmasına olanak tanır. Bu tür reklamlar genellikle marka farkındalığı oluşturmak, ürünleri tanıtmak veya web sitesi trafiğini artırmak için kullanılır.Remarketing Uygulaması:

Remarketing, önceden otelin web sitesini ziyaret eden ancak bir eylem gerçekleştirmeyen (örneğin, alışveriş yapmayan) kullanıcılara yeniden pazarlama yapmayı amaçlar. Otellerin web sitesini ziyaret etmiş olan kişilere ziyaret ettikleri başka web sitelerinde otelin reklamını gösterilmektedir. Bu reklamcılık stratejisi, ziyaretçileri tekrar web sitenize çekmek ve daha önce ilgilendikleri ürün veya hizmetlere yönlendirmek için kullanılır.


Look-A-Like Pazarlama Çalışması:

Look-A-Like pazarlama, mevcut misafirlere benzeyen yeni potansiyel tüketicileri hedeflemenize olanak tanır. Bu strateji, mevcut misafir özelliklerini (demografik, ilgi alanları, davranışlar vb.) analiz eder ve bu özelliklere sahip olan diğer kişilere reklam göstermeyi amaçlar.


3. Google AnalyticsOteller için Google Analytics, web sitesi trafiğini izleyebilecekleri, müşteri davranışlarını analiz edebilecekleri ve pazarlama stratejilerini optimize edebilecekleri bir platformdur. Google Analytics’ in sağladığı başlıca hizmetler şunlardır:
Temel verileri izleme:

Otellerin web sitesinin ziyaretçi sayısı, sayfa görüntülemeleri, oturum süreleri ve sitede dolaşma yolları gibi bilgiler bulunur. Bu veriler, otellerin web sitelerinin genel performansını anlamasına yardımcı olur.Ziyaretçi Davranışını Analiz Etme:

Oteller Analytics üzerinden ziyaretçi davranışlarını inceleyebilir ve kullanıcıların hangi sayfaları ziyaret ettikleri, ortalama oturum süreleri, en çok ilgi gösterdikleri içerikler bilgilerine ulaşabilirler.Rapor oluşturma ve Düzenli Olarak İnceleme:

Google Analytics üzerinden istedikleri veriler üzerinden oteller raporlarını oluşturabilir, düzenli olarak inceleyip ve analiz edebilir ve pazarlama stratejilerinizi optimize etmek için kullanabilirler.Bunun yanında Google Workspace, YouTube, Google Maps gibi otellerin hem misafir için hem de kendi ekiplerini yönetmek için birçok ürün bulunur. Google oteller için çok önemli bir dijital platformdur ve bir dizi ürün ve hizmet sunarak işletmelerin dijital dünyada başarılı olmalarına yardımcı olur.

Comments


Antalya Online Satış ve Dijital Pazarlama Digital Hotel Care

DIGITAL HOTEL CARE

OTELİNİZİN ONLINE SATIŞ & DİJİTAL PAZARLAMA YÖNETİM PARTNERİ

bottom of page