top of page
  • Hilal Özipek

TripAdvisor: Oteller İçin Dijital Dünyada Önemli Bir PlatformSeyahat endüstrisindeki dijital dönüşümün bir sonucu olarak, seyahat deneyimi artık geleneksel anlamdaki rezervasyon yapma süreciyle sınırlı değil. Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte seyahat planlaması, destinasyon araştırmaları ve otel tercihleri de çevrimiçi platformlar üzerinden şekilleniyor. Bu noktada online seyahat bilgilendirme ve rezervasyon sitesi TripAdvisor, seyahat ve konaklama anlayışını büyük ölçüde değiştirmiş oluşumlardan biri.TripAdvisor nedir?


TripAdvisor, dünyanın en büyük seyahat platformlarından biri olarak kabul edilir. Platform, milyonlarca kişi için dijital bir rehber ve oteller için etkili bir pazarlama aracıdır. Bu seyahat ve konaklama deneyimlerini paylaşma ve araştırma uygulaması 2000 yılında kurulmuştur. Öncü haline gelen uygulama otel, restoran, gezilecek yerler gibi seyahatle ilgili deneyimlerin değerlendirildiği ve yorumlandığı bir mecradır. TripAdvisor ‘da daha önce otellerde konaklamış misafirler, ziyaret ettikleri otelleri puanlayabilir, yorumlarını paylaşabilir ve fotoğraflar ekleyebilirler. Bu yorumlar ve puanlar, potansiyel misafirler için güvenilir bir rehber niteliği taşır.


Meta search kullanan Tripadvisor’ da otel değerlendirmeleri, otelin konaklama ücretleri, uçuş satışı ve fiyatları, havayolu şirketi değerlendirmeleri, restoran değerlendirmeleri ve rezervasyonu, gezilecek yer önerileri ve değerlendirmeleri, gemi seyahati satışı ve araba kiralama olanağı bulunur.
Bunların yanında platformda Travellers’ Choice adlı listeleri bulunur. Travellers’ Choice’ ta seçilen konuma göre en çok tercih edilen destinasyonlar, plajlar, oteller, restoranlar ve yapılacak şeyler bulunur.
Oteller için bazı TripAdvisor özellikleri


TripAdvisor üzerinden, otellere katkı sağlayacak önemi çözümler bulunur. Bunlardan ilki, sponsorlu yerleştirmeleridir. Bu şekilde, oteller yakın bölgelerdeki otellerin arama sonuçlarında çıkabilir. Sponsorlu yerleştirmeler, otel işletmelerinin tanınmasına katkı sağlayabilir ve satışları ciddi oranda artırabilir.

Bir diğeri ise otelin görünürlüğünü artırmadır. Oteller, favori yorumlarını ve Tripadvisor' da öne çıkmasını istedikleri fotoğrafları seçebilirler. Ayrıca platforma tanıtım amaçlı video da ekleyebilirler. Otel işletmeleri, iletişim bilgilerini sayfalarına ekleyebilir ve sayfalarında gezinen misafirlere özel teklifler sunabilir. TripAdvisor üzerinden pazarlarındaki trafik ve sıralama eğilimlerini görme şansı yakalayan oteller bunun yanında tıklamaları izleyerek sayfaları hakkında görü elde edebilirler ve fotoğraf etkileşiminin ve ikramlarının rakiplerine göre nasıl olduğunu öğrenebilir.

Son sunulan çözüm ise yorum ve itibar yönetimidir. İşletmeler, e-posta ile misafirlerini yorum yapmaya yönlendirip geri bildirim şansı yakalayabilir. Olumlu ve olumsuz misafir geribildirimiyle kendilerini güncelleştirme ve misafir deneyimini yönetme imkânı bulurlar. Ayrıca, TripAdvisor’ un sunduğu Reputation pro ile Tripadvisor, Google, Facebook ve birçok OTA üzerinden yapılan yorumları yönetme fırsatı bulurlar.


Oteller için TripAdvisor Neden Önemli?


Oteller, müşteri memnuniyeti ve olumlu deneyimleri sağlama amacıyla hizmet verir. TripAdvisor, otel işletmeleri için önemli bir araçtır ve birçok avantajı beraberinde getirir:


Güvenilirlik ve İtibar


TripAdvisor, gerçek misafir deneyimlerine dayalı olarak otellerin performansını yansıtır. Otellere gelen olumlu yorumlar, potansiyel misafirlerin güvenini artırır. Fotoğraflar ve yorumlar, otellerin vaatlerini destekler ve güveni artırır.


Dönüştürme fırsatı


TripAdvisor, otel işletmelerinin müşteri iletişimini geliştirmesini sağlar. Oteller, olumsuz deneyimlere sahip misafirlerin TripAdvisor' daki yorumlarına geri dönüş sağlayıp sorunları çözerek, potansiyel misafir kaybının önüne geçebilir ve bu olumsuz deneyimi tekrar rezervasyona dönüştürebilir. Olumsuz yorumlara dönüş sağlamak, olası itibar kaybının önüne geçmekte oldukça etkili olabilir.


Pazarlama ve Tanıtım


TripAdvisor, otel işletmelerinin dijital pazarlama stratejilerini destekler. Olumlu yorumlar ve yüksek puanlar, otelinizi öne çıkartmakta etkilidir. Ayrıca, oteller platform üzerinden farklı reklam modellerinde reklam verebilir. Bu modeller; hizmet reklamı, anında rezervasyon ve sponsorlu reklamlardır.


Rezervasyon ve Gelir Artışı


Doğru bir strateji izleyen oteller değerlendirmeler, reklamlar ve yorumlar aracılığıyla rezervasyon sayısını ve dolayısıyla geliri artırabilir.Sonuç olarak, TripAdvisor, seyahat endüstrisinde önemli bir oyuncu olarak yer alıyor ve otel işletmeleri için birçok avantaj sunuyor. Güvenilirlik ve itibarın artırılması, dönüşüm fırsatlarının değerlendirilmesi, etkili pazarlama ve tanıtım olanakları ile rezervasyon ve gelir artışı gibi faktörler, oteller için TripAdvisor'ı vazgeçilmez bir araç haline getiriyor. Misafirlerin deneyimlerini paylaştığı bu platform, seyahat ve konaklama deneyimini şekillendirmekte ve otellerin misafir memnuniyetini artırmalarına yardımcı olmaktadır. Seyahat endüstrisinde rekabetçi kalmak ve misafirlerin güvenini kazanmak isteyen otel işletmeleri için TripAdvisor'ı etkili bir şekilde kullanmak kritik bir öneme sahiptir.

Comments


Antalya Online Satış ve Dijital Pazarlama Digital Hotel Care

DIGITAL HOTEL CARE

OTELİNİZİN ONLINE SATIŞ & DİJİTAL PAZARLAMA YÖNETİM PARTNERİ

bottom of page