top of page

Digital Hotel Care OTA Yönetimi

     Online Travel Agency (OTA) Türkiye'de en bilinir iki markası booking.com ve Expedia olarak adlandırabiliriz. Sonrasında yurt dışı veya yurt içinde kurulmuş ve başarılı olan farklı OTA markaları bulunmaktadır.

     OTA yönetimi B2B satış kanalları olan acente ve tur operatörleri yönetimine göre nispeten daha zordur. Bunun sebebi tüketiciye sunulacak olan satış fiyatının rakiplere göre ve OTA komisyon oranına göre belirlenmesi gerekir.

     OTA yönetiminin, web sitesi ve call center üzerinden satış yönetimine göre daha kolaydır. Bunun sebebi ise OTA, oteller için dijital pazarlama uygulamasını kendisi yönetir.

OTA Yönetim Süreci

     Başlangıçta otel yönetimi ile yılsonu OTA sıralamasındaki hedef ve OTA gelir hedefi belirlenir.

     Sonrasında tüketici kitlesine uygun, otelin çalışmak istediği OTA markaları belirlenir. OTA sayısı 3 ve daha fazla ise kanal yöneticisi kullanılması tavsiye edilir.

     Otele ait tüm bilgiler, içerikler ve görseller otelden alınır ve OTA tarafına yüklemesi sağlanır. Otelin OTA sayfası içerik puanı %100 olması sağlanır.

     Digital Hotel Care tarafından otel ile acenteler arasında imzalanan B2B fiyatlar incelenir. Otelin rakipleri listelenir ve rakiplerin OTA satış fiyatları incelenir. OTA üzerinden satışa sunulacak olan oda tipleri ve konaklama koşulları belirlenir.

     Oda tipi ve satış fiyatları belirlendikten sonra her OTA için dönüşüm oranı açısından en verimli olan satış fiyatları ve müsaitlikler Digital Hotel Care tarafından OTA sistemlerine yüklenir ve takibi gerçekleştirilir.

     Otel tarafından verilen fiyat değişikliği ve güncel müsaitlik bilgileri en geç 24 saat içerisinde Digital Hotel Care tarafından OTA sistemlerine yansıtılır.

     Misafirlerden gelen sorular, talepler veya şikayetler otel yetkilisi tarafından cevaplanması konusunda Digital Hotel Care tarafından danışmanlık verilir ve süreç takip edilir.

     Rezervasyon ödemeleri otelin banka hesabına gelir. Misafirlere ait konaklama ödemeleri ve OTA komisyon ödemeleri, faturalandırma işlemleri otel yetkilisine aittir. Digital Hotel Care süreci takip eder ve sağlıklı işleyiş için otel yetkilisine danışmanlık verir.

     Operasyon başlangıcında otel yönetimi ile birlikte belirlenen yıllık hedefe Digital Hotel Care ile birlikte OTA sıralamasında ve OTA gelirlerinde yıl sonu hedefe ulaşılmış olur.

OTA Gelir Dağılımı Farkı

Tur Operatörü Satışı

Örnek Rezervasyon:

Giriş Tarihi: 05.08.2023

Çıkış Tarihi: 12.08.2023

Satış Tarihi: 18.01.2023

Kişi Sayısı: 2 Yetişkin

Oda Tipi: Standart Oda

Acentenin Konuklara Sunduğu Satış Bedeli:

120-Euro

Acentenin Otele Ödediği Toplam Rezervasyon Bedeli:

100-Euro

Rezervasyon Başı Acenteye Ödenen KB Oranı:

%2 (2-Euro)

Acentenin Otele Ödeme Tarihi:19.08.2023

(Çıkıştan 7 Gün Sonra) Eğer hafta için ve resmi tatil değilse.

Örnek Rezervasyondaki;

Otelin Geliri: 98-Euro

Acentenin Geliri: 22-Euro

OTA Satışı

Örnek Rezervasyon:

Giriş Tarihi: 05.08.2023

Çıkış Tarihi: 12.08.2023

Satış Tarihi: 18.01.2023

Kişi Sayısı: 2 Yetişkin

Oda Tipi: Standart Oda

OTA Üzerinden Sunulan Satış Bedeli:

120-Euro

Misafirin Otele Ödediği Toplam Rezervasyon Bedeli:

120-Euro

Rezervasyon Başı OTA Komisyonu:

%15 (18-Euro)

Misafirin Otele Ödeme Tarihi: 18.01.2023

(Rezervasyon Aşamasında).

Örnek Rezervasyondaki;

Otelin Geliri: 102-Euro

OTA Geliri: 18-Euro

Digital Hotel Care Geliri: Görüşülecek

OTA Yönetimi Maliyeti

     Digital Hotel Care OTA yönetimi için Kazan-Kazan ilkesiyle çalışmaktadır. Tecrübemize ve gerçekleştirdiğimiz operasyonumuza güvendiğimizden dolayı OTA üzerinden elde edilen gelirin rezervasyon başına yüzdesel oranda yönetim ücreti alınmaktadır.

digital-hotel-care-icon

DIGITAL HOTEL CARE

ONLINE SATIŞ & DİJİTAL PAZARLAMA YÖNETİM PARTNERİNİZ

bottom of page