top of page
  • Hilal Özipek

Benzersiz Konaklama Deneyimi: En İyi ve Popüler Kapsül OtellerKapsül oteller, Japonya'nın en iyi bilinen benzersiz modern konaklama konseptlerindendir. Avrupa’ da “pod hotel” olarak isimlendirilen bu otel konsepti, farklı ve unutulmaz bir konaklama deneyimi yaşamak isteyen misafirler için güzel bir fırsattır.


İlk kapsül otel 1970’ lerin sonunda, Osaka’ daki mimar Kisho Kurokawa tarafından yapılan “Capsule Inn Osaka” dır. Kapsül oteller, ilk olarak iş adamlarına alternatif bir konaklama seçeneği sunabilmek için tren istasyonlarında yakın yapılmıştır. Bugün ise bu oteller, kadın misafirleri ve gezginleri de ağırlamaktadır.


Kapsül oteller genellikle sınırlı alanlarda konaklama sağlamak üzere tasarlanmıştır ve tek veya çift kişilik yataklı kapsüllerden oluşur. Uygun fiyatlı bir konaklama seçeneğidir ve seyahat edenlerin sadece dinlenmek ve uyumak gibi ihtiyaç duyduğu temel hizmetleri sunmayı amaçlar.


Kapsül otellerde dinlenmek, sosyalleşmek, yemek yemek, kişisel bakım gibi aktiviteler için ortak alanlar vardır. Konaklamaya gelen misafirler, bir eşya dolabına ve bir uyku kapsülüne sahip olurlar ve kapsüller çoğunlukla kilit içermez. Genelde iki kattan oluşan bu kapsüllerde, üstteki kapsüle ulaşmak için ufak bir merdiven bulunur. Ayrıca, değişken olmakla birlikte yatakla beraber aydınlatma, priz, küçük eşyalar için bölmeler bulunur. Bununla birlikte, televizyon, alarm, ayna, radyo, uyku analiz sistemi gibi özellikler de bulunabilir.


Dünyadan en dikkat çeken kapsül otellerden 6 tanesi şu şekildedir:


1- Nine Hours Otelleri


Japonya’ daki Nine Hours markasının Tokyo, Osaka, Aichi, Fukuoka, and Miyagi’ de otelleri bulunmaktadır. Otele ismini veren fikir, 9 saat süre verilmesinden gelmektedir. Süre ise şöyle ayrılır; Duş için 1 saat, uyku için 7 saat, hazırlanmak için ise 1 saat.


Kapsüllerde mahremiyeti sağlamak için perde bulunur. Kişisel eşyalar için ayrı bir alanda misafirlere kilitli dolap temin edilmektedir. Giriş yapan misafirler için dolaplarda, havlu pijama gibi eşyalar içeren çantalar karşılar. Duş gibi bazı ortak alanlar tek bir katta bulunur ve misafirler asansörle ulaşım sağlar.

2- The O Pod kapsül otel, Tel Aviv


İsrail, Tel Aviv’ de bulunan, merkezi konuma sahip dikkat çeken bir deniz manzarasına ev sahipliği yapan The O Pod kapsül otel de dikkat çeken oteller arasında yer alıyor. Japon tarzının aksine, kilitlenebilir konaklama alanları sağlayan The O Pod kapsül otel, farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Klasik kapüllerin yanında, deniz manzaralı kapsül odalar, çift kişilik kapsüller ve teraslı kapsül oda seçenekleri bulundurmaktadır. Ayrıca The O Pod, ortak alan tasarımlarıyla da dikkat çekiyor.

3- Book and Bed Tokyo


Japonya, Tokyo’ da bulunan Book and Bed Tokyo “kalabileceğiniz bir kitapçı” konseptine sahip bir kapsül otel. Kitaplarla dolu bu yerde, misafirler kitap raflarının arasındaki yataklxarda uyuyor. İngilizce ve Japonca olmak üzere yüzlerce kitap bulunduruyor. Kalmanın yanında, kafe ve kitapçı olarak, günlük ziyaretçileri de kabul ediyor.

4- Pangea Pod Otel


Whistler, Kanada’ da bulunan Pangea Pod Otel, Kanada’ nın ilk kapsül otelidir. Butik tarzdaki bu otelde, kapsüller çift kişilik bir yatağa sahip ve geniştir. Blackcomb Dağı manzaralı bu kapsül otelin ortak alanları da tasarımıyla dikkat çekiyor. Konaklama seçenekleri arasında, yandan girişli, önden girişli ve daha geniş kapsül seçenekleri bulunuyor.

5- Hostel Space Night Kapsül Hostel


Berlin, Almanya’ da bulunan bu kapsül hostel, diğer kapsül otellerden oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Hostel Space Night, misafirlerini uzay teması ile karşılıyor. Mavi ışık ile aydınlatılan ve uzay gemisini andıran kapsülleriyle bu kapsül hostel, tek ve çift kişilik kapsül seçeneği sunuyor.

6-City Hub Kapsül Oteller


City Hub’ ın Amsterdam Hollanda’ da, Rotterdam Hollanda’ da ve Kopenhag Danimarka’ da kapsül otelleri bulunmaktadır. Merkezi konuma sahip bu oteller oldukça geniş bir ortak alana sahip. Otellerin her alanına misafirler bileklikler ile ulaşım sağlanmaktadır.


Konaklanan City Hub oteline göre, farklı boyutta kapsül seçenekleri bulunmaktadır. Kilitlenir kapsüller ve diğer kapsül otellere göre geniş bir depolama alanı ile öne çıkmaktadır.Kommentare


Antalya Online Satış ve Dijital Pazarlama Digital Hotel Care

DIGITAL HOTEL CARE

OTELİNİZİN ONLINE SATIŞ & DİJİTAL PAZARLAMA YÖNETİM PARTNERİ

bottom of page